Scorpiol ASTSUBAY OKULLARININ TARİHÇESİ

Yazdır
PDF

ASTSUBAY OKULLARININ TARİHÇESİ

AHMET ÖZTAŞ tarafından yazıldı..


ASTSUBAY OKULLARININ TARİHÇESİ

Osmanlı askerî yapısı içinde; Ordumuzun orta kademe yöneticileri ve teknisyenleri olan astsubay gereksinimi ilk başlarda; sürekli olarak aynı görevi yapan ve bu nedenle bilgi ve becerisiyle sivrilmiş erbaşların “Gedikli” unvanı ile muvazzaf hizmete alınmalarıyla sağlanıyordu.

1909 yılında çıkarılan bir nizamname ile subay eğitiminde olduğu gibi astsubay eğitiminin de modern yöntemlerle yapılabilmesi için Osmanlı Devleti’nin yedi ordu bölgesinde (İstanbul, Konya, Selânik, Erzincan, Halep, Bağdat, Yemen) ilkokul düzeyinde “Küçük Zabit İptidaî Mektepleri” açılmıştır.   

Bu okullardan yetişen öğrencilerin eğitimlerini sürdürmesi amacıyla ortaokul düzeyinde “Küçük Zabit Mektepleri” açılmıştır. Bunlar 1909 yılında kurulan Selânik, Edirne, Beyrut, Erzincan, Bağdat Küçük Zabit Mektepleri ile 1910 yılında İstanbul Râmi  Kışlasında Kurulan Sahra Ağır Topçu, 1911 yılında İstanbul Bakırköy’de kurulan Süvari, 1912 yılında İstanbul Halıcıoğlu’nda kurulan Ulaştırma, 1912 yılında İstanbul Balmumcu’da kurulan Jandarma ve 1914 yılında İstanbul Haydarpaşa’da kurulan Sıhhiye Gedikli Küçük Zabit Mektepleridir.

İlk   kurulan   okulların   bir   kısmı  savaşların   etkisi  ve  toprak  kaybı  dolayısıyla kapandılar. 03 Mart 1924 yılında kabul edilen Tevhid-i Tedrisat Kanunu ile Türk Eğitim Sistemi yeniden düzenlenmiş, bu çerçevede değişik zamanlarda çeşitli Astsubay Okulları açılmıştır.

Bunlar: Ankara, İstanbul ve Konya Gedikli Küçük Zabit İhzarî Mektepleridir. 1938’de lağıv edilen bu okulların yerine Kayseri/Zencidere, Konya ve Elazığ'da Gedikli Erbaş Hazırlama Ortaokulu açıldı. Bu dönemde açılan bu okullara ilâveten Kırıkkale'de de "Gedikli Erbaş Sanat Okulu" açılmıştır.

1950’de mevcut “Gedikli Erbaş Hazırlama Ortaokulları”na modern bir şekil vermek ve ordu içindeki erbaşlar arasında eşitlik sağlamak maksadıyla yeni bir düzenleme yapıldı. Bu düzenleme sonrası da şu okullar açıldı:

Kayseri I. Gedikli Erbaş Hazırlama Ortaokulu,

Konya II. Gedikli Erbaş Hazırlama Ortaokulu,

Mersin III. Astsubay Hazırlama Ortaokulu,

Emirdağ IV. Astsubay Hazırlama Ortaokulu,

Demirci V. Astsubay Hazırlama Ortaokulu,

Çorum VI. Astsubay Hazırlama Ortaokulu,

Merzifon VI. Astsubay Hazırlama Ortaokulu,

İstanbul / Halıcıoğlu VII. Astsubay Hazırlama Ortaokulu,

İstanbul / Kuleli VIII. Astsubay Hazırlama Ortaokulu.

1950’den sonra açılan “Astsubay Hazırlama Ortaokulları”ndan Konya’daki hariç tümü 1963 yılına kadar kapatılmıştı. 1966 yılında yapılan bir düzenleme ile Konya’daki “Astsubay Hazırlama Okulu” aynı yıl Çankırı’ya taşınarak “Çankırı Astsubay Sınıf Okulu” adını almıştır.  Bu okul 1971 yılından itibaren lise seviyesine yükseltildi ve okulun ismi “Çankırı Astsubay Hazırlama Okulu” olarak değiştirilmiştir.

1960 yılında Ankara’da açılan ve ordumuzun teknisyen astsubay gereksinimi karşılayan “Elektronik Erbaş Hazırlama Okulu”, 1964 yılından itibaren lise düzeyine yükseltilmiş ve adı “Elektronik Astsubay Hazırlama Okulu” olarak değiştirilmiştir.     

1987 yılında Balıkesir’de “Teknik Astsubay Hazırlama Okulu” kurulmuştur. 1988 yılında Ankara’daki “Elektronik Astsubay Hazırlama Okulu”nun ve 1997 yılında ise Çankırı’da bulunan “Astsubay Hazırlama Okulu”nun Balıkesir’e taşınmasıyla  burada "Çok Programlı Astsubay Hazırlama Okulu” kurulmuştur.

Bu tarihten itibaren, Bando ve Sağlık sınıfı haricindeki, bütün sınıfları içeren astsubayların yetiştirilmesi için, üç yıllık çok programlı lise olarak eğitim ve öğretim faaliyetini sürdüren okul, 24 Nisan 2002 tarihinde kabul edilen 4752 sayılı Astsubay Meslek Yüksek Okulları Kanunu ile K. K. Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı adıyla 30 Haziran 2003 tarihinde eğitim ve öğretime başlamıştır.

NOT : Yeniden baskısı yapılacak  olan ASTSUBAY OKULLARI TARİHÇESİ için; KAYSERİ, KONYA, MERSİN, EMİRDAĞ, DEMİRCİ, ÇORUM, MERZİFON’ da yaşayan ve bu okullardan mezun olanlar ile irtibata geçerek ellerindeki kaynak ve resimlerin aşağıdaki adrese ulaştırılması konusunda TEMAD Derneklerinin ve meslektaşlarımızın ilgisine ihtiyaç bulunmaktadır.

 

ASTSUBAY OKULLARININ TARİHÇESİ İÇİN

TIKLAYINIZ

 

Astsubay Meslek Yüksek Okulu /BALIKESİR

Okul Telefon Numaraları:0 (266)2212350-51

Fax.No: 0 (266) 2212358
e-posta : Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir

 

ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULU WEB SİTELERİ

K.K.ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULU

Deniz Astsubay Meslek Yüksek Okulu

HAVA TEKNİK OKULLAR KOMUTANLIĞI

JANDARMA OKULLAR KOMUTANLIĞI

SAĞLIK ASTSUBAY MESLEK YÜKSEK OKULU

 

Okuma: 16870
Yorumlar (0)Add Comment

Yorum yaz
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız, eğer kayıtlı değilseniz lütfen ilk önce kayıt olunuz.

busy